Kiedy jedziemy do Holandii, do mniejszych miasteczek w Niemczech czy do Belgii wita nas morze rowerów. Tam mało kto dojeżdża do pracy czy na uczelnię samochodem – większość osób preferuje rower jako podstawowy środek transportu. Czy tak będzie wyglądała nasza przyszłość? Czy rzeczywiście jest sens przesiadać się na rower? O tym powie niniejszy artykuł.

Zalety jazdy na rowerze

Zacznijmy zatem od odpowiedzi na pytanie, jaki w ogóle jest sens jazdy rowerem? Otóż przede wszystkim odnosimy dzięki regularnej jeździe duże korzyści zdrowotne. Redukujemy ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowego i oddechowego, poprawiamy ogólną wydolność organizmu, postawę, sylwetkę. Ponadto lepiej się czujemy, ponieważ regularny wysiłek fizyczny pobudza organizm do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia. To lepsze samopoczucie wynika także z faktu, że coraz lepiej wyglądamy – nasza sylwetka robi się szczuplejsza i bardziej umięśniona.

Jednak nie tylko zdrowie jest argumentem, który przemawia za kupnem roweru. Otóż dzięki temu, że przesiądziemy się na rower zaoszczędzimy całkiem pokaźną kwotę, czyli pieniądze, które normalnie poszłyby na benzynę, naprawy, bilety itp. Co więcej – unikamy w ten sposób codziennego korka. Choć rowerzystów jest coraz więcej, nikt jeszcze nie spotkał w żadnym mieście rowerowego korka. Ponadto – dla roweru zawsze i w każdym miejscu znajdziemy miejsce parkingowe.

Zakup roweru – na co zwrócić uwagę?

Pozostaje już tylko pytanie – na co powinniśmy patrzeć kupując rower? Otóż przede wszystkim należy poruszyć kwestię tego, jaki rower chcemy kupić. Do miasta zdecydowanie najlepiej sprawdzają się rowery miejskie – jest to informacja także dla panów. Rower miejski posiada szerokie wygodne siodełko, stabilną ramę, hamowanie w pedałach, cienkie, duże koła oraz kierownicę, dzięki ułożeniu której jesteśmy wyprostowani.Taka budowa sprawia, że jazda na rowerze miejskim to czysta przyjemność – nie męczymy się zbytnio, odciążamy kolana, stawy barkowe i nadgarstki. Ponadto wyprostowana postawa zapewnia nam większe bezpieczeństwo, ponieważ mamy lepszą widoczność.

Kupując rower miejski warto także nie kupować najdroższego, najpiękniejszego modelu, jaki tylko znajdziemy. Niestety wtedy szanse kradzieży rosną. Jednak nawet jeśli kupujemy nie tak doskonały rower, o warto zaopatrzyć się w dobre zabezpieczenia. Z praktycznych rzeczy – lepiej nie brać roweru jednobiegowego, ponieważ tu możemy się zmęczyć. Jeżeli zaś chcemy sobie kupić rower, a niestety nasze fundusze nam na to nie pozwalają, warto czasem rozważyć pożyczkę – taki zakup na pewno się opłaci! Można także pomyśleć nad zakupem używanego roweru – tu koszt będzie na pewno znacznie niższy.

Dzisiejszy rowerowy świat

Warto także wspomnieć, że dzisiaj powstaje już coraz więcej udogodnień dla rowerów. W miastach powstają specjalne ścieżki rowerowe albo też wytyczane są na ulicach pasy dla rowerów. Co więcej – w wielu miastach możemy poprosić straż miejską o bezpłatne zachipowanie naszego roweru, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Warto także dodać, że poprzez podróżowanie rowerem pomagamy chronić środowisko!

Warto przesiąść się na rower – zyska na tym nasze zdrowie, samopoczucie, portfel oraz natura!