Samochód bez wątpienia ułatwia nam codzienne życie. Nawet jeśli do pracy na co dzień jeździmy komunikacją miejską, to jednak samochód zawsze przydaje się, aby jechać na zakupy czy na wycieczkę gdzieś poza miasto. Ponadto za pomocą samochodu dojedziemy tam, gdzie komunikacją miejską trudno już dojechać. Warto także wspomnieć o tym, że do wielu prac, posiadanie prawa jazdy kategorii B jest albo konieczne albo jest dodatkowym atutem.

Wyrobienie prawa jazdy

Na co jednakże musimy się przygotować, chcąc zrobić prawo jazdy? W tym celu przede wszystkim musimy iść na kurs. Najpierw będziemy mieć część teoretyczną, potem zaś jazdy po mieście. Warto w tym momencie wspomnieć, że kurs prawa jazdy to dość znaczny koszt i w dodatku nie jedyny podczas starania się o prawo jazdy.

Na wstępie warto zaznaczyć, że decydując się na kurs musimy mieć na niego czas i być zdeterminowanym. Część osób idzie na część teoretyczną, po czym robi długą przerwę przed pójściem na jazdy. Niektóre osoby z kolei nie mają często czasu i w efekcie bardzo rzadko uczęszczają na naukę jazdy. Niestety w obydwu tych przypadkach można już w zasadzie mówić o straconych pieniądzach na kurs.

Koszty uzyskania prawa jazdy

Myśląc o zdobyciu prawa jazdy zazwyczaj wydaje nam się, że jedyne koszta, jakie poniesiemy to koszt kursu oraz egzaminu. Prawda jednakże wygląda nieco inaczej.

Rzeczywiście największym wydatkiem jest sam kurs. Jest to koszt zazwyczaj w okolicy półtora tysiąca złotych i obejmuje przygotowanie teoretyczne oraz 30 godzin zegarowych jazdy. Warto dopytać, czy materiały szkoleniowe są wliczone w cenę – nie we wszystkich szkołach tak jest. Do tych kosztów dochodzi oczywiście opłata za obowiązkowe badania lekarskie.

Warto także wiedzieć, że często te 30 godzin jazdy nie wystarcza – wiele osób chce dokupić sobie dodatkowe godziny. A należy wziąć pod uwagę, że koszt każdej takiej godziny to mniej więcej 40 – 60 zł.

Do tej całej sumy należy oczywiście doliczyć koszta egzaminu i… i niestety przygotować się, że naprawdę mało osób zdaje za pierwszym podejściem. Czasem udaje się zdobyć prawo jazdy dopiero w czwartym czy jeszcze dalszym podejściu. Musimy być przygotowani finansowo na taką ewentualność. Jeśli bowiem okaże się, że po drugiej próbie musimy zrobić dłuższą przerwę, aby uzbierać fundusze, to później będzie nam gorzej szło, przez co będziemy musieli poświęcić jeszcze więcej funduszy na dodatkowe jazdy i w efekcie wpadniemy w błędne koło.

Za kółkiem samochodu

Pamiętać jeszcze należy, że aby wsiąść w ogóle za kierownicę część z nas musi pokonać silne wewnętrzne bariery i strach przed prowadzeniem. Zdecydujmy zatem wcześniej, czy na pewno chcemy jeździć po uzyskaniu prawa jazdy. Jeśli bowiem robimy je tak tylko i nie zamierzamy później usiąść za kierownicę, to może lepiej będzie odłożyć w czasie wszystko?

Warto także zaznaczyć, że podróżowanie własnym samochodem też może wiązać się w pewnym lękiem. Dlatego wiele osób wykupuje jeszcze po zdobyciu prawa jazdy jedną czy klika lekcji z instruktorem, ale we własnym samochodzie. Dobrze jest również przygotować się na taką właśnie ewentualność, że ten pierwszy raz naszym samochodem wolelibyśmy odbyć z kimś, kto nam pomoże się przyzwyczaić.