Codzienne podróże do pracy, do sklepu itd. stanowią zazwyczaj dość pokaźny wydatek w budżecie domowym każdego z nas. Czy można go w jakiś sposób obniżyć? Nawet jeśli na co dzień nie sprawia on nam problemu, to warto jednak rozważyć, czy możemy mniej wydawać – dzięki temu zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć np. na wymarzone wakacje. Jakie są zatem sposoby zmniejszenia kosztów codziennych podróży?

Komunikacja miejska – najprostsze rozwiązanie!

Oczywiście jednym z najbardziej podstawowych rozwiązań jest wybór komunikacji miejskiej. Jednak wiele osób pewnie na taki pomysł zareaguje niechęcią – w końcu autobus długo jedzie, tramwaj się spóźnia, jest niewygodnie, też trzeba płacić itp. Bez problemu jesteśmy w stanie znaleźć całą masę argumentów na nie. Czy jednak rzeczywiście znajdują one potwierdzenie, czy tylko nam się tak wydaje?

Otóż wiele z tych argumentów jest bezzasadnych. Komunikacja miejska wcale często się nie spóźnia – a przynajmniej wcale nie częściej, niż wypadki, które tamują ruch samochodowy na dobre godziny. Co więcej – koszta podróży komunikacją miejską są nieporównywalnie niższe. Należy jednak nadmienić, że zasada ta dotyczy raczej jazdy na bilecie miesięcznym albo o dłuższym czasie ważności. Bilety czasowe są drogie i nieopłacalne. A czy podróżowanie komunikacją miejską jest rzeczywiście tak niewygodne? Nie do końca – jadąc nie musimy myśleć, czy nie jedziemy ryzykownie, uważać na inne pojazdy. Możemy poczytać książkę czy gazetę, czy też przez chwilę o niczym nie myśleć i odpocząć.

Warto także wspomnieć, że nie musimy całkowicie przesiąść się na komunikację miejską i od razu sprzedawać samochodu. Dla przykładu – do pracy możemy jeździć komunikacją, a na zajęcia dodatkowe z dziećmi czy na zakupy – samochodem.

Rowerem po mieście

Oczywiście dobrym pomysłem jest również wybór roweru jako środka komunikacji. To rozwiązanie jest najtańsze i najzdrowsze. Warto jednak wspomnieć o kilku sprawach.

Przede wszystkim – nie kupujmy najdroższego dostępnego modelu roweru. Wcale nie będzie nam się lepiej jeździło, a niestety szybko może zostać skradziony. Skupmy się na tym, żeby rower był wygodny – może być używany. W związku z częstymi kradzieżami warto kupić solidne zabezpieczenie.

Warto także zdecydować się na rower miejski – ta informacja dotyczy także Panów. Takie rowery są wygodniejsze w warunkach miejskich, siedzimy na nich wyprostowani, odciążamy stawy ramienne i barkowe i w efekcie – znacznie mniejszy wysiłek przykładamy do pedałowania. Ponadto postawa wyprostowana zapewnia nam lepszą widoczność, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo.

Ekologiczna alternatywa – samochód elektryczny

Jeśli jednak czujemy, że nie dla nas rowerowe wojaże albo widzimy, że korzystanie z komunikacji miejskiej jest dla nas niemożliwe, ponieważ np. nie mamy dogodnego dojazdu albo pracujemy poza miastem, to warto zastanowić się nad zakupem samochodu elektrycznego.

Zaletą samochodów elektrycznych jest na pewno ich niski koszt użytkowania i ładowania. Niemniej jednak musimy wziąć również pod uwagę fakt, że taki samochód dość długo się ładuje.

Jak widać, istnieje zatem kilka sposobów na zmniejszenie kosztów podróży. Na koniec należy podkreślić, że nawet częściowe wykorzystanie powyższych pomysłów tj. dojeżdżanie komunikacją miejską tylko do pracy a rowerem na fitness już wpłynie znacząco na nasz domowy budżet.