Przejazd pociągiem zapewne zdecydowanej większości czytelników kojarzy się z licznymi opóźnieniami i brakiem skomunikowania dla opóźnionych, z ich powodu, przesiadek. Jednym słowem — problemy. Jednak to tylko jedna strona medalu i krzywdzący stereotyp, a podróż tym środkiem transportu ma również swoje zalety. Czas w niej spędzony może zostać produktywnie, niezależnie od tego, czy podróżujemy sami czy w towarzystwie. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który przedstawi ciekawe sposoby na spędzanie czasu podczas podróży pociągiem oraz będzie stanowić swojego rodzaju abc w kwestii podróży pociągiem z dzieckiem!

Ciekawe sposoby na spędzanie czasu podczas podróży pociągiem

Podróż pociągiem, w zależności od długości trwania trasy przejazdu, może stanowić nie lada okazję do zrobienia czegoś produktywnego. Do ciekawych sposobów na spędzenie czasu w trakcie taniej podróży po Polsce należą między innymi:

  • oddanie się lekturze;
  • nadrobienie najnowszych pozycji kinowych oraz seriali;
  • w przypadku uczniów i studentów – odrobienia pracy domowej lub nauki na sprawdzian czy egzamin;
  • wykonanie części pracy biurowej przeznaczonej na dany dzień;
  • drzemka;
  • rozmowa z współpasażerem;
  • nadrobienie wiadomości ze świata.

Na co można pozwolić dziecku podczas podróży pociągiem?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego podrozdziału jest prozaiczna – na wszystko. A przynajmniej tak długo, jak dziecko nie przeszkadza innym pasażerom oraz nie niszczy i nie zaśmieca pociągu. Niezależnie, czy będzie to czytanie książki, oglądanie bajek, zabawa czy słuchanie muzyki, stosując się do tych zasad, podróż minie szybko i bezstresowo, zarówno dziecku, jak i jego opiekunowi.

Pociąg to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, dlatego coraz chętniej wybierany jest przez rodziców, którzy chcą pojechać na urlop z dziećmi. Przed podróżą powinni jednak pamiętać, że jest kilka kwestii porządkowych, które należy wyklarować swoim pociechom.

Czego dziecko nie powinno robić w pociągu?

Podróżując koleją z dzieckiem, niezależnie od tego, czy miejsca wykupiono w wagonie przedziałowym lub bezprzedziałowym, należy pamiętać, iż w pociągu nie jesteśmy sami. Dziecko nie powinno przede wszystkim przeszkadzać innym podróżującym poprzez bieganie po pociągu czy oglądanie bajek na głośniku – w tych przypadkach idealnym rozwiązaniem będą słuchawki!

Zabronione jest również zaśmiecanie pociągu lub niszczenie elementów jego wyposażenia. Odpadki należy wyrzucić do jednego z wielu dostępnych koszy, natomiast każda usterka techniczna powinna zostać zgłoszona do konduktora. W ten sposób nauczysz dziecko nie tylko odpowiedzialności, ale i szacunku do innych osób i rzeczy materialnych.

Jak przygotować dziecko do podróży pociągiem?

Podróż pociągiem przez dziecko wymaga stosownego przygotowania zarówno ze strony opiekuna, jak i samego dziecka. Rolą rodzica jest wytłumaczenie młodemu podróżnemu, że pociąg jest publicznym (i zbiorowym) środkiem transportu, gdzie obowiązują pewne określone zasady, a jego zachowanie powinno być stosowne. Wzajemny szacunek jest podstawą.

Warto zadbać też o prawidłowe wyposażenie dziecka w podróż. Nie każdy pociąg posiada wagon restauracyjny — warto pomyśleć o zakupie jedzenia i picia na drogę. W podróży świetnie sprawdzą się również słuchawki — umożliwiają słuchanie muzyki i oglądanie bajek bez przeszkadzania innym pasażerom i konieczności odpalania ich na głośniku. W przypadku choroby lokomocyjnej, która na szczęście rzadko objawia się podczas podróży pociągiem, przyda się również Aviomarin lub jego odpowiednik. Udanej podróży!