Ceny energii elektrycznej, w związku ze znacznym zwiększeniem marż firm, wojną na Ukrainie oraz wysokimi cenami surowców na giełdzie, znacznie poszybowały w górę, a jak się wydaje, najgorsze jest jeszcze przed nami. Nic dziwnego, że wobec tak gwałtownych wzrostów cen energii, każdy z nas szuka możliwości, aby zmniejszyć rachunki za prąd, często próbując oszczędzać energię elektryczną na każdy możliwy sposób. Jednym ze sposobów na redukcję zużycia prądu jest wyjmowanie sprzętu elektrycznego z kontaktów. Ile prądu pobiera ładowarka pozostawiona w gniazdku oraz ile można zaoszczędzić na jednym prostym triku polegającym na wyjmowaniu wtyczek z kontaktu? Zapraszamy do lektury tego artykułu, gdzie odpowiemy na te pytania oraz podpowiemy, jak skutecznie obniżyć pobieranie prądu przed sprzęt AGD/RTV.

Ile prądu pobiera ładowarka pozostawiona w kontakcie?

Zgodnie z informacjami, które można uzyskać od producentów, przeciętna ładowarka będąc podłączona do prądu pobiera nie więcej niż 0,5 wata energii elektrycznej. W pesymistycznym scenariuszu, pozostawienie ładowarki w kontakcie zużyje w skali miesiąca około 0,4 kWh energii.

Od czego zależy pobór energii przez pozostawiony w kontakcie sprzęt elektroniczny?

Pobór energii przez pozostawiony w kontakcie sprzęt elektroniczny zależy w znacznej mierze od jego klasy energetycznej. Im będzie ona lepsza, tym mniej prądu zużyje dany sprzęt AGD/RTV. W przypadku monitorów i telewizorów, warto również zwrócić uwagę na ustawioną jasność ekranu. To podstawowe domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy, jeżeli chodzi o energię elektryczną.

Kolejnym aspektem, który zwiększa pobór energii elektrycznej jest… instalacja elektryczna. W wielu starszych budynkach, do czynienia mamy z instalacjami elektrycznymi wykonanymi z aluminium, które ma tendencje do przegrzewania się, co powoduje straty energii.

Ile można oszczędzić na wyjmowaniu ładowarki z kontaktu?

Obecna średnia cena jednej kilowatogodziny energii to 70 groszy. Oznacza to, iż wyjmując ładowarkę z kontaktu, zaoszczędzimy około 24 groszy w skali miesiąca. Zakładając, iż w naszym gospodarstwie domowym mieszkają 4 osoby i każda z nich zdecyduje się na odłączenie ładowarki od kontaktu, gdy nie jest ona używana, zaoszczędzić możemy około złotówki miesięcznie.

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę to, że ceny energii od przyszłego roku znacznie wzrosną, a urządzeń, które możemy odłączyć od kontaktu poza godzinami korzystania, znajdziemy w domu znacznie więcej. Efekt skali może pozwolić więc na oszczędność w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Nadal będzie to mniej niż przy obliczaniu kosztu spalania paliwa i optymalizowaniu jazdy samochodem, ale to zawsze jakieś pieniądze.

Jak skutecznie obniżyć pobieranie prądu przez sprzęt AGD/RTV?

Podstawową czynnością, jaką możemy zrobić w celu ograniczenia zużycia prądu i poprawy efektywności energetycznej, jest odłączanie urządzeń od kontaktu, kiedy z nich nie korzystamy. Warto rozważyć też zakup sprzętu AGD/RTV wyłącznie o klasie energetycznej, to jest A+++ lub A++ oraz wymianę żarówek w domu na energooszczędne. Kolejnym z rozwiązań jest zmniejszenie jasności ekranów telewizora czy komputera stacjonarnego w momencie, kiedy są one nieużywane.

Znaczne oszczędności może przynieść również wymiana instalacji elektrycznej na nowoczesną. Kolejną propozycją jest wymiana zasilaczy w archaicznych urządzeniach elektronicznych. Osoby bardziej zamożne mogą skorzystać również z instalacji fotowoltaicznych, które będą ekologicznym i tanim źródłem energii.