Wzrost cen energii elektrycznej jest zmorą każdego gospodarstwa domowego, a ceny surowców, które mogą posłużyć do jej wytworzenia, stale rosną. To zjawisko spowodowało tendencję, w której to obywatele dążą do obniżenia kosztów energii poprzez poprawę efektywności energetycznej. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko na uzyskanie mniejszych rachunków za prąd, ale mają też pozytywny wpływ na środowisko. Na czym polega poprawa efektywności energetycznej i jak obliczyć jej wskaźnik? Jak zwiększyć efektywność energetyczną i jakie będą efekty tego procesu? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, która omawia to zagadnienie i podpowie, jak zmniejszyć rachunki za prąd.

Na czym polega poprawa efektywności energetycznej?

Poprawa efektywności energetycznej jest wieloetapowym procesem, którego celem jest sprawienie, aby budynek mieszkalny lub użytkowy wykorzystywał jak najwięcej energii, która jest do niego dostarczana. Kamieniem węgielnym tego procesu jest identyfikacja miejsc, urządzeń i aspektów, których poprawa i wymiana/modernizacja mogłaby przyczynić się do niższego zużycia energii elektrycznej.

Taki krok to nie tylko mniejsze rachunki i dbanie o ekologię, ale też wzrost konkurencyjności w przypadku firm. Widoczne jest to szczególnie w czasach kryzysu energetycznego, gdy samowystarczalne energetycznie przedsiębiorstwa nie muszą z miesiąca na miesiąc podnosić cen lub obserwować, jak topnieją oszczędności chomikowane w lepszych czasach przy braku przenoszenia rosnących kosztów na klientów.

Wyżej opisywane zmiany mogą mieć charakter kosztowy, który polega na inwestycji pieniężnej w celu zakupu bardziej wydajnego elektrycznie urządzenia, dokładniejszej izolacji budynku czy zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Mniejsze usprawnienia miewają jednak czasami również charakter bezkosztowy. W domowym budżecie doskonałym przykładem jest eko-driving i obliczanie kosztu spalania paliwa czy ograniczenie marnotrawstwa energii (na przykład wyciąganie wtyczek elektrycznych z listwy na noc, wyłączanie świateł, oszczędzanie wody).

Jak obliczyć wskaźnik efektywności energetycznej?

Wskaźnikiem efektywności energetycznej (ang. energy efficiency rating, EER) nazywamy stosunek mocy danego urządzenia do faktycznie pobranej energii elektrycznej. Im wskaźnik ten będzie wyższy, tym wyższa będzie efektywność energetyczna urządzenia, a co za tym idzie, mniejsze będą koszty jego użytkowania.

Wskaźnik EER można obliczyć korzystając z wielu dostępnych online kalkulatorów wydajności elektrycznej, jak np. rządowa strona https://www.kalkulator.kape.gov.pl/ Wskaźnik EER konsumenci mogą znaleźć też na naklejkach umieszczonych na urządzeniach elektrycznych. Są to kolejno, od największej, A+++, A++, A+, A, B, C, D.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Podstawą zwiększenia efektywności energetycznej jest zadbanie o możliwość odzysku zużytej energii lub ciepła procesowego oraz skupienie się na minimalizacji strat energii elektrycznej. Rozwiązaniem są chociażby wymiana żarówek i sprzętu AGD/RTV na bardziej energooszczędny lub zmiana źródła ciepła.

Jakie inwestycje mogą podnieść efektywność energetyczną budynku? W zależności od obszaru mogą to być zarówno poważniejsze wydatki (instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła), jak i proste ulepszenia w rodzaju uszczelnienia okien. Ciekawym pomysłem jest kupno inteligentnych termostatów, które można zaprogramować na zmniejszanie temperatury w godzinach wyjściowych domowników.

Efektywność energetyczną można podnieść również bez nakładów finansowych, poprzez zastosowanie odpowiednich nawyków takich jak chociażby odłączanie urządzeń elektrycznych od zasilania zawsze, gdy z nich nie korzystamy. Nawet mała ładowarka w kontakcie pobiera prąd i może drenować kieszeń o kilkanaście złotych! Przyda się też regularne monitorowanie stanu technicznego elektroniki i wdrożonych wcześniej rozwiązań kosztowych. Sprawdzą się w tym przypadku powszechnie znane domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Poprawa efektywności energetycznej — efekty

Poprawa efektywności energetycznej to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Wszelkie inwestycje w tym aspekcie mają olbrzymie szanse zwrócić się w momencie, kiedy dalszy wzrost cen prądu czy gazu wydaje się nieunikniony. Nawet jeżeli potencjalna miesięczna oszczędność na rachunkach nie jawi się jako atrakcyjna, warto myśleć o tym w kategoriach lat czy nawet dekad.

Dla wielu firm wysoka efektywność energetyczna może stanowić argument w przetargach na projekty unijne, które szczególnie teraz, kiedy to Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na ekologię, mogą być asem w rękawie. Poprawa tego aspektu będzie też miała pozytywny wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa.