Długi okres zamknięcia gospodarki w czasie pandemii COVID-19, wysokie ceny paliw i gazu spowodowane agresją Rosji na Ukrainę oraz coraz to większe rachunki za prąd. Te oraz inne, wewnątrzkrajowe czynniki, wpłynęły na bardzo wyraźny wzrost inflacji. Znaczne podwyżki nie ominęły również cen żywności, które skoczyły, w zależności od produktu, o nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W tym artykule przedstawimy Państwu kilka porad, które pozwolą na obniżenie miesięcznych wydatków na jedzenie. Zapraszamy do lektury!

Ile wynoszą przeciętne miesięczne wydatki na jedzenie w Polsce?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wydatki na jedzenie w Polsce w roku ubiegłym wyniosły ponad 323 złote na osobę. Jak można łatwo przelić, koszt zakupu żywości dla czteroosobowej rodziny wyniósł średnio 1292, czyli więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia netto.

Produktami, które Polacy kupowali coraz częściej były mąka, masło, makaron, jogurty, sery białe i żółte, twaróg oraz cukier. Zanotowały one kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, wzrost wynosił od 1% do 2%. Uwidoczniła się również tendencja, kiedy to Polacy chodzili na zakupu rzadziej, jednak kupowali żywność na dłuższy okres czasu.

Jak obniżyć miesięczne wydatki na jedzenie?

Istnieją liczne domowe sposoby na oszczędzenie pieniędzy, w tym obniżenie miesięcznych wydatków na jedzenie. Należą do nich:

  • Korzystanie z licznych promocji w dyskontach spożywczych. Pomocna może okazać się aplikacja Blix, gdzie znajdziemy gazetki promocyjne wszystkich sklepów w jednym miejscu;
  • kupno produktów spod marek własnych danych sieci spożywczych, o czym więcej przeczytacie Państwo w ostatnim akapicie artykułu;
  • kupno warzyw i owoców, szczególnie sezonowych, o drobnych rolników i lokalnych przedsiębiorców;
  • niekupowanie na zapas produktów, które szybko się psują;
  • kupowanie produktów w opakowaniach o dużej gramaturze;
  • sporządzanie listy produktów do kupienia, tak, aby unikać kupna rzeczy niepotrzebnych.

Czy dieta pudełkowa to oszczędność?

Dieta pudełkowa to oszczędność, jednak w znacznej większości przypadków chodzi tutaj o oszczędność czasu, a nie pieniędzy. Warto pamiętać, że koszt diety pudełkowej to nie tylko same składniki dań, ale też zużyta w celu ich przygotowania energia, woda i gaz. Doliczyć należy też cenę jej dostawy. Łączny koszt jednego dnia diety pudełkowej to kilkadziesiąt złotych, w zależności od jej wariantu kalorycznego.

Dieta pudełkowa wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla singli, którzy cenią sobie swój wolny czas i mają możliwości finansowe jej kupna. W przypadku kilkuosobowych rodzin, zakup “pudełek” dla całej rodziny wychodzi zdecydowanie drożej niż przygotowywanie jedzenia samemu. W tym przypadku lepiej szukać oszczędności na darmowych biletach dla uczniów czy tanim urlopie w Polsce zamiast wyjazdu na zagraniczne wakacje.

Czy droższe jedzenie zawsze jest lepsze niż tanie?

Droższe nie zawsze znaczy lepsze. W przypadku znacznej części produktów płacimy za markę, mogąc kupić produkt o tym samym składzie, od tego samego producenta, jednak pod inną nazwą lub marką.

Będąc w sklepie, zwróć uwagę na produkty własnej danych sieci – DELITO czy Home Food w Stokrotce, Madero, Marinero czy Kraina Wędlin w Biedronce lub Pikok w Lidlu. Zdarza się, iż mają one lepszy skład niż drogie produkty, pochodzące od tego samego producenta!