Horrendalnie wysokie ceny paliw zmusiły wielu rodziców do porzucenia jazdy samochodem oraz zaprzestania rytuału codziennego wożenia swoich pociech pod same drzwi szkoły. Rodzice coraz częściej korzystają z bezpłatnych alternatyw, które adresowane są do nich przez lokalne samorządy. Do takich rozwiązań należą darmowe bilety dla uczniów. Celem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie gdzie można dostać darmowe bilety dla uczniów, jakie miasta je oferują, jakie warunki należy spełnić w celu ich uzyskania oraz jakie są jeszcze inne sposoby oszczędzania na domowych kosztach komunikacyjnych. Zapraszamy do lektury.

Jakie miasta oferują darmowe bilety dla uczniów?

Większość miast oferuje darmowe bilety do komunikacji miejskiej dla uczniów. Do większych z nich należą:

  • Białystok;
  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia;
  • Rzeszów;
  • Kraków;
  • Trójmiasto;
  • Wrocław;
  • Poznań;
  • Warszawa;
  • Lublin;

Szczegóły oraz dokładne warunki darmowych przejazdów dla uczniów dla każdego z miast znaleźć można na stronie lokalnego zarządu transportu miejskiego. Mogą one znacznie się od siebie różnić – o ich kształcie decydują lokalne samorządy, a nie rząd.

Darmowe bilety dla uczniów — warunki

Niestety, nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z darmowych przejazdów. Jednym z podstawowych warunków bezpłatnego biletu na komunikację miejską jest odpowiedni wiek dziecka – mogą się one cieszyć darmowymi przejazdami do 30 września w roku kalendarzowym w którym kończą 7 lat. W niektórych przypadkach, uczniowie mogą korzystać z darmowych przejazdów aż do ukończenia 20 roku życia (np. Rzeszów).

Innym z warunków, jaki często przewija się w regulaminach darmowych przejazdów dla uczniów jest konieczność kodowania ulgi na imiennej karcie miejskiej. W tym celu, uczeń musi udać się na wizytę do lokalnego oddziału komunikacji miejskiej. Uczeń zawsze powinien posiadać również legitymację szkolną wraz z aktualnym adresem zamieszkania.

Czemu komunikacja miejska dla dzieci powinna być za darmo?

Komunikacja miejska dla dzieci powinna być za darmo z wielu powodów, nie tylko finansowych, środowiskowych, ale też praktycznych. Należą do nich między innymi:

  • Oszczędność finansowa dla rodziców – odchodzą koszta związane z kupnem biletu;
  • Troska o środowisko naturalne poprzez zastąpienie dojazdu samochodem podróżą środkami komunikacji zbiorowej (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów);
  • Nauka dzieci samodzielności od wczesnych lat;
  • Odciążenie rodziców od obowiązku dowożenia dzieci do szkoły, co pozwoli im skupić się na pracy lub uzyskanie dodatkowego czasu wolnego;
  • Wspólna droga dzieci do i ze szkoły może być znakomitą okazją do ich socjalizacji oraz pogłębiania więzi rówieśniczych.
  • Brak konieczności stania w korkach w przypadku, kiedy to rodzic dowozi dziecko do szkoły – pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z drożnych buspasów.

Jak jeszcze oszczędzać na domowych kosztach komunikacyjnych?

Darmowe bilety dla uczniów to tylko jeden z domowych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli nie jesteś przekonany do komunikacji miejskiej i wolisz samemu zawieźć dzieci do szkoły, rozważ założenie instalacji gazowej w aucie. Jest to wciąż inwestycja, która bardzo szybko potrafi się zwrócić, szczególnie jeśli zawozisz i odbierasz dzieci ze szkoły pięć razy w tygodniu.

Jeśli to tylko możliwe, warto zadbać o to, aby dzieci chodziły do tej samej placówki. Bardzo często zdarza się, iż uczniowie wszystkich klas rozpoczynają zajęcia o tej samej godzinie, a zawiezienie wszystkich pociech do szkoły ograniczy liczbę przejazdów i pozwoli zaoszczędzić na paliwie.

Komunikacja miejska to rozwiązanie nie tylko dla dzieci i młodzieży! I ty, rodzicu, możesz z niej skorzystać, cena biletu często jest o wiele mniejsza niż litr paliwa, a miesięczne karnety bardzo szybko się zwracają. Powodzenia, życzymy dużych oszczędności!