Komu nie marzą się długie, egzotyczne wakacje, które pozwalą zapomnieć o otoczających nas problemach? Kto nie chciałby po prostu wyjechać na jakiś czas i po prostu odpocząć? Często przeszkodą w realizacji takich planów jest nie tyle koszt zakwaterowania, co oszałamiająca kwota za przelot samolotem. Istnieją jednak sposoby, aby nabyć bilet lotniczy po kosztach. Kiedy bilety lotnicze są najtańsze i w jaki sposób je znaleźć?

Kiedy kupować bilety lotnicze?

W przeciwieństwie do codziennych zakupów, przy zakupie biletów lotniczych raczej nie warto kierować się zasadą kupna last minute. Im wcześniej, tym lepiej. I taniej. Jeśli jesteśmy pewni naszego wyjazdu, warto zarezerwować bilety przynajmniej 3 tygodnie przed datą wylotu, szczególnie jeśli chodzi o tani weekendowy wypad w Europie. Im bliższy będzie termin wyjazdu, tym bardziej wyśrubowane będą kwoty za przelot na stronie przewoźnika.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy poza biletami lotniczymi, interesuje nas również zakwaterowanie w formule all inclusive. Biura podróży często potrafią obniżyć cenę nawet o połowę, aby tylko wypełnić wyczarterowany przez nie samolot i hotel. Jeśli jesteśmy elastyczni pod kątem wyboru daty wyjazdu i nie stanowi dla nas problemu podróż następnego dnia, oferta last minute będzie zdecydowanie rozwiązaniem po kosztach!

Jak zdobyć najtańsze bilety lotnicze?

Podobnie jak w przypadku innych produktów i dóbr, cenę biletów lotniczych, w znacznym stopniu reguluje rynek. Zachodzi tutaj dobrze wszystkim znany mechanizm popytu i podaży; im większe jest zainteresowanie biletami na dany kierunek, tym droższe bilety (w miarę malejącej liczby miejsc w samolocie) przyjdzie nam kupić.

Nie oznacza to jednak, że w walce o tani bilet jesteśmy skazani na porażkę. O sposobach na najtańsze bilety lotnicze w tanich liniach piszemy akapit niżej. Niezależnie od przewoźnika, warto zakupić bilet jak najwcześniej, co pozwoli zaoszczędzić. Jeśli interesują nas lotu długodystansowe, warto co środę odwiedzić stronę Polskich Linii Lotniczych LOT, gdzie w promocji “Szalona Środa” znajdziemy bardzo atrakcyjne oferty połączeń transatlantyckich.

Sposoby na tańsze bilety w tanich liniach

Wiele tanich linii organizuje cykliczne promocje, gdzie najszybsi kupujący mogą nabyć bilety lotnicze po naprawdę okazyjnych cenach. Cykliczne oferty znajdziemy między innymi na stronie Ryanaira czy Wizzaira. Warto również skorzystać ze stron internetowych zbierających najlepsze okazje (np. fly4free.pl czy lastminuter.pl) czy wyszukiwarek tanich lotów jak Skyscanner, Azair, Esky, KAYAK czy Momondo. W ten sposób łatwiej znaleźć jednak atrakcyjną propozycję wycieczki na drugi koniec Europy niż tanią podróż po Polsce.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę abonamentową przedstawioną przez Wizzair. Węgierski przewoźnik umożliwia również wykup usługi Wizz Discount Club, który gwarantuje cenę biletu niższą o minimum 10 euro, a za bagaż 5 euro. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują lub wybierają się na city breaki kilka razy w roku, pozwalające na spore oszczędności.

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Ostateczna cena biletu lotniczego jest sumą kwot, którą musimy zapłacić, aby odbyć naszą podróż. W jej skład wchodzi między innymi:

  • taryfa przewoźnika – opłata dla linii lotniczej, którą pobiera w zamian za świadczenie usługi, tutaj wykonanie lotu na danej trasie.
  • opłaty lotniskowe – suma pieniądze, jakie musi zapłacić lotnisku przewoźnik lotniczy w zamian za korzystanie z jego infrastruktury.
  • podatki rządowe – pieniądze niezbędne do tego, aby linia lotnicza mogła wykupić możliwość przelotu nad terytorium powietrznym danego państwa.
  • opłata agencyjna – prowizja dla agenta, którą pobiera w zamian za dokonanie za nas rezerwacji lub opiekę nad naszym biletem.

Miej na uwadze, że niektórzy przewoźnicy, szczególnie tanie linie lotnicze, kuszące pasażerów atrakcyjnymi cenami przelotów, często pobierają dodatkowe opłaty za chociażby możliwość płatności kartą, bagaż, wybór miejsca w samolocie, posiłek lub napoje czy przewóz sprzętu sportowego. Ostateczna cena biletu lotniczego nie może się zmienić dopiero po jego zakupie i wystawieniu!