Każdy z nas ma pewne wydatki, które mówiąc kolokwialnie – zwalają z nóg. Chociaż jesteśmy świadomi tego, że mogą zaistnieć, to jednak rzadko kiedy przewidujemy najgorsze i mamy specjalnie na taki cel oszczędzoną pewną pule pieniędzy. Taką nagłą, przykrą sytuacją jest bez wątpienia zepsucie się samochodu. W tym momencie pojawia się podstawowe pytanie – skąd możemy wziąć pieniądze na jego naprawę?

Naprawa samochodu – koszta

Na początek warto zaznaczyć kilka podstawowych spraw. Otóż nawet drobna usterka w samochodzie, często wiąże się już ze znacznymi kosztami. Szczególnie widać to na przykładzie samochodów, do których trudno jest zdobyć części zamienne. Po drugie zaś – rzadko kiedy wiemy przed dłuższy czas, że awaria postępuje. Najczęściej jest to nagła sprawa, wymagająca szybkiej reakcji. Czasem oczywiście nasz mechanik nam wskazuje, że coś wymaga naprawy i nie jest to sprawa pilna, jednak nawet wtedy powinno się zdecydować dość szybko na nią.

Znajomi, rodzina, oszczędności

Powstaje zatem pytanie – skąd wziąć pieniądze na tak szybką naprawę? Otóż większość z nas posiada zapewne jakieś oszczędności – są one najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu. Jednakże czasem oszczędności są zbyt niskie albo też przeznaczamy je na specjalną okazję, czy czarną godzinę i nie chcemy się ich pozbywać w całości.

Warto podkreślić w tym momencie, że jeśli usterka nie wymaga bardzo szybkiej naprawy, to alternatywnym rozwiązaniem jest odczekanie chwili i uzbieranie odpowiedniej kwoty. Podróżowanie komunikacją miejską po pierwsze daje nam czas na zebranie pieniędzy np. dodatkowe godziny w pracy, a ponadto jednocześnie oszczędzamy już, nie wydając np. na benzynę.

Oczywiście, jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy pieniądze pożyczyć od rodziny czy znajomych. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ tu nie musimy martwić się żadnymi odsetkami czy oprocentowaniem. Ważne jest natomiast, aby wywiązać się ze zobowiązań – inaczej stracimy zaufanie. Po drugie zaś – w przyszłości powinniśmy odwdzięczyć się podobną pomocą. Co jednak możemy zrobić, jeśli nie mamy oszczędności ani znajomych, którzy by nam pożyczyli potrzebną kwotę?

Pożyczki – dobre rozwiązanie!

Wówczas warto wziąć pożyczkę. Pamiętajmy jednak tu o kilku ważnych aspektach brania pożyczki. Przede wszystkim – nie idźmy do pierwszej lepszej firmy. Lepiej usiąść na spokojnie w domu przed komputerem, przejrzeć oferty poszczególnych pożyczkodawców. Dobrze jest w tym momencie skorzystać z kilku z wielu dostępnych w internecie porównywarek przeróżnych chwilówek.

Choć może zabrzmieć to trywialnie – nie bierzmy więcej, niż potrzebujemy. Ponadto warto wybierać te firmy czy banki, które oprócz korzystnej oferty, rzeczywiście cieszą się renomą. Jeśli jest dużo negatywnych komentarzy albo z jakiegoś powodu mamy wątpliwości co do uczciwości danego pożyczkodawcy – zdecydujmy się na inną firmę.

Na koniec należy jeszcze podkreślić bardzo dokładnie jedną rzecz – sprawdzajmy wszystko! Zaczynając od początku – poprośmy mechanika o oszacowanie sumy potrzebnej na naprawę. Naszej rodzinie czy przyjaciołom dajmy jakieś zaświadczenie, że zwrócimy pieniądze. A nade wszystko – przeczytajmy dokładnie umowę z dawcą pożyczki!