Kupno samochodu zawsze stanowi poważną wyrwę w naszym budżecie.Dlatego zazwyczaj szukamy możliwości kupna samochodu używanego, sprowadzonego zza granicy, nawet w nieco gorszej kondycji, kilkuletniego. Do tej pory był to całkiem dobry sposób na obniżenie kosztów zakupu auta. Jednak czy tak będzie dalej?

Podatek akcyzowy dawniej

Na początku, zanim omówione zostaną teraźniejsze regulacje prawne, warto powiedzieć kilka słów o tym jak dawniej – czyli jeszcze w zeszłym roku wyglądały stawki akcyzowe oraz co to właściwie jest ta akcyza.

Otóż akcyza jest to rodzaj podatku od kupna samochodu, który płacimy w momencie zakupu. Jeszcze w ubiegłym roku wysokość stawki akcyzy była ustalana w oparciu o inne kryteria. Otóż przede wszystkim akcyzą objęte były jedynie samochody rejestrowane po raz pierwszy w Polsce, bez względu na to, czy były nowe czy używane. Obowiązywały generalnie tylko dwie stawki podatku akcyzowego zależne od pojemności silnika. Dla silników do 2.0 litrów stawka wynosiła 3,1 %, zaś dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2 litry – 18, 6%.

W efekcie jeszcze w zeszłym roku kupno starszych samochodów o małej pojemności silnika było opłacalne. A jak obecnie wyglądają stawki akcyzy?

Obecne rozwiązania akcyzowe

Teraz jednakże wysokość akcyzy zależy od roku produkcji auta i jego silnika oraz poziomu spalania. Ilość stawek akcyzowych urosła aż do 32! Samochody podzielone są na cztery kategorie wiekowe, zaś silniki na osiem kategorii pojemności. Najniższe stawki akcyzy obowiązywać będą dla samochodów nowych, wyprodukowanych w 2016 roku, zaś samochody starsze niż z 2004 roku posiadają najwyższe stawki akcyzowe. Nie zmieniono jednakże sytuacji, w których istnieje konieczność zapłacenia podatku akcyzowego.

Podsumowując – kto najwięcej traci a kto zyskuje na obecnym rozwiązaniu? Otóż zdecydowanie nowe przepisy najbardziej są korzystne dla tych, którzy decydują się na nowe auta, które wyrzucają z siebie mało spalin. Tracą zaś na takim rozwiązaniu osoby, które chcą zakupić dziesięcioletnie autko. Warto jeszcze dodać, że opłaca się decyzja o kupnie samochodu elektrycznego – tu koszt akcyzy jest zerowy.

Decyzja odpowiednia do dzisiejszych regulacji prawnych

Powstaje zatem pytanie – jakie auto dzisiaj najlepiej zakupić? Otóż warto zauważyć, że decyzja o kupnie starego samochodu wcale nie będzie ekonomiczna, nie przyniesie nam oszczędności. Dlatego warto jednak rozważyć zakup nowego samochodu. W takim przypadku stawka podatku akcyzowego będzie niska i nie zapłacimy niepotrzebnie dużo pieniędzy.

Ponadto podróżowanie takim nowym samochodem będzie sprawiało nam wiele satysfakcji. Takie nowe auto nie psuje się co chwila, jeździ sprawnie, szybko i cicho, nie pali dużo. Dzięki tym cechom jazda jest bardzo ekonomiczna. Pomimo tego, że zapłacimy jednorazowo więcej za zakup, eksploatacja takiego auta będzie znacznie tańsza. Z tego powodu zdecydowanie warto rozważyć zakup nowego samochodu, nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością pobrania pożyczki.