Dzisiaj zwracamy uwagę na wiele aspektów naszych działań, które dawniej nie miały dla nas żadnego znaczenia. Przede wszystkim ważne stało się dla nas środowisko, a dokładniej – jego ochrona. Co więcej – staramy się świadomie wydawać nasze pieniądze. Oznacza to, że nie wydajemy więcej niż jest konieczne, a oszczędności przeznaczamy na przyjemności. Postępując w zgodzie z tymi trendami może by pomyśleć o zakupie samochodu elektrycznego?

Zalety samochodów elektrycznych

Jak sama nazwa wskazuje samochód elektryczny różni się od naszego codziennego środka komunikacji tym, że napędzany jest energią elektryczną – nie potrzebujemy kupować benzyny czy gazu. W związku z tym faktem ograniczona jest praktycznie do minimum emisja spalin. Dzięki temu taki samochód nie tylko zdrowszy jest dla środowiska, lecz również dla nas samych.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nie musząc kupować już benzyny, czy nawet gazu, wiele oszczędzamy. Energia elektryczna jest przecież nieporównywalnie tańsza. Taki samochód elektryczny jest także ekonomiczny w eksploatacji – nie ma tu żadnych olejów, smarów, świec czy przewodów zapłonowych, które tak często są przyczyną dodatkowych kosztów w zwykłym samochodzie.

Dodatkową zaletą samochodów elektrycznych jest fakt, że podróżowanie nimi to czysta przyjemność. Silnik pracuje bardzo cicho, zainstalowana jest automatyczna skrzynia biegów, a ponadto energia elektryczna charakteryzuje się wysokim stopniem konwersji na ruch.

Wady samochodu elektrycznego

Niestety, jak każde rozwiązanie, samochód elektryczny ma pewne wady. Pierwszym bez wątpienia jest cena. Samochody z napędem elektrycznym są ciągle droższe od zwykłych modeli. Co więcej – podróż takimi samochodami musi być odpowiednio zaplanowania. O ile w przypadku klasycznego samochodu jedziemy po prostu na stację benzynową, których jest wiele, tankujemy szybko, o tyle w przypadku samochodu elektrycznego musimy znaleźć specjalny punkt ładowania.

Warto także podkreślić, że czas ładowania takich aut jest zdecydowanie dłuższy – trwa kilka godzin. Przy tym jedno naładowanie wystarcza na krótszy okres czasu niż jedno tankowanie. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że punktów doładowań wcale jeszcze nie ma dużo, dlatego może zaistnieć sytuacja, że w trakcie trasy samochód nam… padnie. Należy również mieć świadomość tego, że taka bateria jest po pewnym czasie do wymiany.

Czy warto kupować samochód elektryczny?

Powstaje zatem pytanie – czy warto w ogóle kupować takie auto? Tu należy samodzielnie rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania. Można jednakże podkreślić, że trendy idą w kierunku dania o środowisko i uniezależnienia się od ropy naftowej. W związku z tym samochody elektryczne będą zapewne powszechniejsze i powstaną nowe punkty ładowań. Szacuje się także, że obecne rozwiązania zostaną ulepszone tak, aby wydłużyć czas pomiędzy poszczególnymi ładowaniami.

Jeśli rozważamy zakup auta elektrycznego warto, jak w przypadku kupna jakiegokolwiek samochodu, skorzystać z możliwości jazdy próbnej, poszukać w okolicy punktów ładowań i … zastanowić się.