Od czasu do czasu każdy z nas wybiera się w podróż. Oczywiście niektórzy z nas mogą pojechać samochodem – jednak wcale nie jest to tanie rozwiązanie, szczególnie jeśli do samochodu wsiadamy sami. Co więcej – drogi nieraz są zakorkowane, na miejscu nie możemy znaleźć parkingu. Słowem – nasza swoboda jest nieco ograniczona. Co zatem warto wybrać jako środek podróży – pkp, pks czy usługi prywatnego przewoźnika? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta – należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Cena – który przewoźnik jest najtańszy?

Na sam początek warto zastanowić się nad ceną przejazdu. To zagadnienie nie jest jednak takie proste, ponieważ dla każdej osoby inny środek transportu będzie najtańszy.

PKP wyróżnia się tym, że studentom i doktorantom przysługuje aż 51% ulgi. Jednakże już uczniowie mają tutaj jedynie 37%, nauczyciele 33%. Obowiązują także duże ulgi dla kombatantów, osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.

PKS zaś ma znacznie węższy zakres osób objętych ulgą ustawową. Co ważne – na liście tej nie ma ani studentów, ani uczniów, ani nauczycieli. Ulgą ustawową objęte są jedynie dzieci do lat 4 oraz do czasu rozpoczęcia obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Warto jednak wiedzieć, że PKS z poszczególnych miast mają swoje własne ulgi. Kombatanci oraz osoby niesamodzielne objęte są ulgą ustawową.

Przewoźnik prywatny – tu jak sama nazwa wskazuje ulgi są takie, jakie przewoźnik ustanowił. Ustawowe są jednakże raczej respektowane, przyznawane są także dodatkowe ulgi dla uczniów czy studentów, lecz nie na wszystkich liniach.

Warto jeszcze wiedzieć, że bilety PKP oraz prywatnych przewoźników często możemy kupić online z odpowiednim wyprzedzeniem w bardzo korzystnej cenie. Z kolei PKS często ma specjalną ofertę “last minute”.

Wybór najdogodniejszej trasy

Jednak trzeba mieć pełną świadomość, że nie we wszystkie miejsca uda nam się dotrzeć każdym środkiem transportu. Nawet jeśli będzie to możliwe, może okazać się to bardzo długie i skomplikowane.

W jaki sposób zatem znaleźć najlepsze połączenie? Otóż w internecie istnieje wiele wyszukiwarek, które pokażą nam wszystkie dostępne połączenia w danym dniu w określonym przedziale czasowym. Wtedy będziemy mogli wybrać to, które dla nas będzie najbardziej dogodne.

Osobiste preferencje

Na koniec należy także wziąć pod uwagę nasze osobiste zamiłowania. Niektórzy bardzo lubią podróżować pociągami, inni wolą raczej autobusy, w których nie trzeba się martwić o bagaż. Niektórzy z nas preferują nocne podróże inni zaś bezpieczniej czują się za dnia. Co więcej – część z nas woli wybrać szybszą podróż nawet z kilkoma przesiadkami, inni zaś wolą spokojnie dojechać do celu jednym środkiem transportu.

Warto także podkreślić, że przecież czasem wolimy zapłacić trochę więcej, aby podróżować w komfortowych dla siebie warunkach i mieć przyjemność z tej podróży. Zatem ze względu na tak olbrzymią różnorodność naszych preferencji, miejsc destynacji trudno jednoznacznie określić, który środek transportu jest najlepszy. Pamiętajmy, że wysoki koszt nie zawsze oznacza luksus, a niski – gorsze podróżowanie.