Zastanawiasz się, jak zmniejszyć koszty codziennych podróży do pracy? A może brakuje ci ruchu na świeżym powietrzu? Odpowiedzią na takie potrzeby może być przerzucenie się na rower lub… hulajnogę. Jeszcze kilka lat temu ten sprzęt był zarezerwowany tylko dla dzieci, jednak obecnie staje się coraz bardziej modny. Na rynku pojawiło się mnóstwo modeli przeznaczonych dla dorosłych.

Jaka hulajnoga dla dorosłych? Rodzaje hulajnóg

Zwiększona liczba samochodów i innych pojazdów na drogach w mieście to codzienny problem wielu osób. Stanie w korku to nie tylko stres, ale też marnowanie czasu. Dlatego wielu mieszkańców dużych miast rezygnuje z samochodu na rzecz roweru lub hulajnogi.

Rynek oferuje bardzo duży wybór hulajnóg dla dorosłych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Na początek warto podzielić je na różne rodzaje:

  • hulajnoga rekreacyjna – umożliwia swobodną jazdę rekreacyjną, pomaga w poprawie kondycji,
  • hulajnoga transportowa – przeznaczona do przemieszczania się, pozwala na podróżowanie nawet na większych odległościach,
  • hulajnoga freestyle (wyczynowa) – umożliwia naukę ewolucji na rampach, przeznaczona dla osób zaawansowanych,
  • hulajnoga trójkołowa – trzy koła zwiększają stabilność pojazdu czym zwiększają bezpieczeństwo podróżowania,
  • hulajnoga elektryczna z doczepionym silnikiem – pozwala na jazdę bez wysiłku. Hulajnogi elektryczne mogą rozwijać prędkość nawet do 30 km/h. Czas pracy zamontowanej baterii wynosi ok. 80 min.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi?

Przed zakupieniem hulajnogi warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim odpowiedni rozmiar dostosowany do wagi. Renomowane są hulajnogi mogące utrzymać ciężar do 100 kg. Takie pojazdy są wykonywane z materiałów lepszej jakości, dlatego mogą posłużyć dłużej nawet przy intensywnym użytkowaniu. Inne elementy, które powinniśmy wziąć pod uwagę to:

  • podest – blaty hulajnogi mogą mieć różną długość i szerokość. Wygodniejsze są te szersze i dłuższe. Z jednej strony szeroki blat pozwala na łatwiejszą zmianę nogi odpychającej w czasie jazdy. Dłuższy podest pozwala na postawienie nogi z tyłu. Powierzchnia blatu powinna być chropowata, pozwoli to na podróżowanie hulajnogą również w czasie deszczu;
  • rodzaj kółek – minimalny rozmiar kółek to 200 mm. Do wyboru mamy koła pełne, gumowe i pompowane. Wybór odpowiednich kół ma wpływ na wygodę poruszania się po mieście. Kółka z tworzywa są “bezobsługowe” i odporne na uszkodzenie. Jednak nie są one skuteczne przy tłumieniu drgań, a jazda po mokrej nawierzchni grozi ślizganiem się. Koła pompowane przypominają te rowerowe. Ich zaletą jest zwiększenie komfortu jazdy na nierównych powierzchniach. Taką hulajnogą można jeździć nawet na nieutwardzanych drogach;
  • rodzaj hamulców – najbardziej popularne przy hulajnogach jest hamowanie tylnym błotnikiem. Można jednak spotkać pojazdy z hamulcem ręcznym, stosowanym również w rowerach;
  • możliwość składania – hulajnogi składane są łatwiejsze w przechowywaniu. Warto szukać możliwie najcichszego sposobu składania i rozkładania hulajnogi.

Kupując hulajnogę, warto zwrócić uwagę również na rodzaj łożysk i amortyzacji. Wciąż wytycza się w Polsce mało specjalistycznych miejsc, gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną. Jeśli zamierzamy często jeździć po niezbyt komfortowej nawierzchni, powinniśmy wziąć to pod uwagę przed zakupem swojej pierwszej hulajnogi. Ostatecznie warto zapytać sprzedawcę, który poleci systemy optymalne pod względem jakości i ceny.

Wady, zalety oraz cena hulajnogi

Hulajnogi posiadają wiele zalet, ale i wad. Są bardzo wygodnym środkiem transportu, nie są jednak zbyt dobrym pomysłem, jeśli chcemy szybko dostać się do innej miejscowości. Do wad możemy zaliczyć również cenę. Koszt hulajnogi waha się od około 200 do nawet kilku tysięcy złotych (chociaż ten problem można rozwiązać bardzo szybko, choćby przez pożyczkę). Wybór taniego egzemplarza może się jednak okazać niezbyt dobrym pomysłem – pamiętajmy o tym, żeby kierować się nie ceną, a jakością danego produktu.

Alternatywne środki transportu pozwalają nie tylko na łatwiejszą podróż z domu do pracy. Jazda na hulajnodze jest czymś pomiędzy jazdą na rowerze a spacerem. Dużą zaletą hulajnóg jest możliwość jazdy po chodniku. Rowerzyści poza wyjątkowymi sytuacjami nie mogą tego robić. Taki pojazd pomoże również zmniejszyć koszty codziennych podróży po mieście.

Dzięki korzystaniu z alternatywnych środków transportu zmniejsza się również zużycie naturalnych źródeł energii takich jak ropa czy gaz. Jeżdżąc na rowerze nie emitujemy również nadmiernych ilości CO2. Jazda hulajnogą w mieście pozwoli na uniknięcie korków, przyczyni się również do zwiększenia aktywności fizycznej. To z kolei ma wpływ na zmniejszenie ilości stresu i poprawę naszej kondycji oraz zdrowia (w różnym stopniu, w zależności od tego, który rodzaj wybraliśmy). Jazda na hulajnodze to jak najbardziej wysiłek fizyczny – wpływa na zwiększenie siły naszych mięśni i wygląd sylwetki.