Czemu warto stworzyć fundusz wydatków nieregularnych? Istnieje szereg rozmaitych porad oraz sposobów na to, jak zaoszczędzić pieniądze i mieć lepszą kontrolę nad swoimi funduszami. Nawet przy odpowiednim planowaniu wydatków i skutecznej próbie oszczędzania mogą się pojawić nieoczekiwane przeszkody. Jedna z nich to wydatki nieregularne. Aby mimo wszystko nie okazały się nadmiernym problemem, warto stworzyć poświęcony im specjalny fundusz.

Fundusz wydatków nieregularnych – co to jest?

Jak już sugeruje sama nazwa, fundusz wydatków nieregularnych dotyczy tych płatności, które nie mają miejsca regularnie, lecz ze zdecydowanie rzadszą częstotliwością. Co warto zaznaczyć, nie są to wydatki nieprzewidziane. Wręcz przeciwnie, można je śmiało zaplanować czy nawet wskazać dokładny termin płatności. Posiadanie rezerw finansowych na tego typu koszty to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Chodzi wobec tego o to, aby móc się odpowiednio przygotować na nieuniknione płatności. Nie zawsze uda się jednak przewidzieć konkretną wysokość sumy, którą trzeba wydać. Ceny jakichś składek, prezentów, usług czy wyjazdów mogą się zmieniać na przestrzeni miesięcy. Są znacznie bardziej zmienne niż na przykład miesięczne wydatki na jedzenie. Niemniej ważne jest to, że można tych nadchodzących opłat być w pełni świadomym.

Jak obliczyć wydatki nieregularne?

Obliczenie wydatków najlepiej wykonać pod koniec grudnia i rozpisać wszystkie spodziewane płatności na kolejny rok kalendarzowy. Jeżeli jest to możliwe, to warto wypisać kwoty, które ponieśliśmy poprzednim razem i określić, czy będą takie same, czy mogą ulec wzrostowi lub redukcji.

Obliczenia najlepiej wykonywać w prostym arkuszu kalkulacyjnym. Konkretne kwoty warto przypisać do poszczególnych miesięcy. Oczywiście warto pamiętać o tym, że dane zdarzenie (np. wakacyjny wyjazd w lipcu) mogą mieć miejsce później niż poniesiony koszt (czyli dokonanie opłaty za hotel oraz bilety przykładów w maju). Gdy już podsumowujemy wszystkie wydatki i poznamy łączną sumę, warto dokonać podziału i ustalić średnią liczby pieniędzy, którą trzeba będzie wydać w miesiącu.

Jak stworzyć fundusz wydatków nieregularnych?

Gdy już określimy sumę średniej miesięcznej, możemy ją wpisać np. w wydatki budżetu domowego i stworzyć dodatkową kategorię „fundusz wydatków nieregularnych”. Każdego miesiąca po wypłacie będziemy odkładać konkretną kwotę. Można to czynić przy założonym osobnym koncie oszczędnościowym i regularnie przelewać na nie pieniądze. Dzięki nim w razie potrzeby nie będziemy musieli zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na naprawę samochodu.

Przy obliczaniu wydatków nieregularnych oraz oszczędzaniu pieniędzy i lokowaniu ich na koncie warto określić nieco większą sumę niż minimalna kwota, którą na pewno musimy posiadać. Jeżeli przewidujemy lub mówi nam o tym wyraźnie cennik, że mamy do zapłacenia 1000 złotych, lepiej odnotować w naszym obliczeniowym dokumencie, że potrzebujemy 1200 złotych. Ostatecznie mogą być wyłącznie pozytywne skutki zaplanowania wyższego wydatku, niż przewidują to wstępne obliczenia.

Jak oszczędzać pieniądze po stworzeniu FWN?

Oszczędzanie środków po stworzeniu funduszu wydatków nieregularnych może się odbywać na różne sposoby. Powyżej zostało już zaproponowane wpisanie odkładanych sum w budżet domowy. Inna opcja to przypisanie tych funduszy do poduszki finansowej, czyli jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia się na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. Poduszka finansowa to również dbałość o komfort psychiczny – oszczędzający zyskuje pewność, że w razie potrzeby ma swobodny i szybki dostęp do pożądanej gotówki.

Pieniądze można zaoszczędzić także dzięki inwestycjom, takim jak poprawa efektywności energetycznej mieszkania lub domu. Naturalnie u wielu osób na starcie przeznaczania kapitału na różne przedsięwzięcia trzeba będzie zrezygnować z części bieżących wydatków. Niemniej z upływem czasu, zakładając pomyślny scenariusz, okresowy zysk czerpany z inwestycji będzie można ulokować na koncie funduszu wydatków nieregularnych. Być może nie od początku będą to oczekiwane i potrzebne sumy, dlatego formę inwestycji, przynajmniej na początku, warto potraktować nie jako jedyny, lecz jeden z kilku sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Do momentu aż obrót naszymi pieniędzmi pozwoli na regularne czerpanie zysku o odpowiednio wysokiej kwocie.