Planujesz zakup samochodu i zastanawiasz się, czy opłaca się kupno używanego auta? Z poniższego tekstu dowiesz się, ile kosztuje taki samochód i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Podpowiadamy również jak dochodzić swoich praw, jeśli sprzedawca zataił przed nami informację o usterce w aucie.

Kupno używanego auta – czy się opłaca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez znaczenia czy to pierwszy motocykl czy auto – z reguły pierwszy pojazd kupujemy używany. W 2018 roku Polacy zarejestrowali ponad 865 tys. używanych samochodów osobowych. Ponad połowa z nich to samochody ponad 10-letnie. Na popularność tych aut wpływa bez wątpienia cena kilkukrotnie niższa niż cena auta z salonu. Np. Volkswagen Golf zmieści się w przedziale 15-20 tys. zł. Czy zakup takiego samochodu się opłaca? Wszystko zależy od stanu technicznego auta.

Panuje przekonanie, że nie warto kupować pojazdu z przebiegiem powyżej 200 tysięcy km. Taki samochód uchodzi za “złom” nie nadający się do podróży. Część kierowców uważa, że lepiej kupić “prawie nowy” samochód z przebiegiem 100-150 tysięcy. Jednak takie myślenie jest błędne. Zadbane auto o przebiegu 250 tys. km. może być dobrym wyborem, szczególnie jeśli jest ściągnięte z Włoch lub Niemiec. Niezależnie od tego, jak kusząca jest oferta, warto sprawdzić prawdziwy przebieg auta poprzez numer VIN.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu samochodu? Przede wszystkim warto:

  • zajrzeć pod maskę auta – warto przy włączonym silniku w niewielkim stopniu odkręcić korek wlewu oleju lub podnieść ostrożnie miarkę oleju. Sprawdzimy w ten sposób, czy nie ma tam przedmuchów i czy nie unosi się dym. Warto sprawdzić również czy nie ma żadnych widocznych wycieków. W używanym samochodzie powinniśmy również znaleźć wszystkie naklejki serwisowe i plakietki z wymiany oleju. Ich brak powinien wzbudzić wątpliwości;
  • zajrzeć pod auto – samochód przed zakupem należy sprawdzić u mechanika, najlepiej u takiego który ma doświadczenie w skupie bądź sprzedaży samochodów. Specjalistę wybiera zawsze osoba kupująca. Oczywiście oznacza to wydatek kilkuset złotych, jednak może on zapobiec znacznie większym wydatkom już po zakupie wadliwego pojazdu;
  • sprawdzić stan elementów eksploatacyjnych – przed kupnem samochodu warto sprawdzić poziom płynów, stan opon i tarcz hamulcowych, amortyzatorów, klocków, elementów zawieszenia, układu wydechowego, itp. Oczywiste jest, że nie wszystkie elementy będą idealnie sprawne, ale wymiana większości tych elementów to dodatkowe koszty, które będziemy musieli ponieść po zakupie samochodu;
  • zwrócić uwagę na nieumiejętnie wykonane naprawy – krzywo zespawane i nie wyprostowane elementy podwozia, nienaturalnie zagniecenia czy spawy na pasie przednim lub uszkodzone wzmocnienia pod zderzakiem mogą świadczyć o poważnym uszkodzeniu auta;
  • sprawdzić występowanie rdzy – większe ogniska korozji również prowadzą do drogich napraw. Z tego powodu bardzo istotne jest sprawdzenie progów, dolnych krawędzi drzwi i błotników. Drobny nalot nie jest problemem – wczesna reakcja może uchronić nas od większego wydatku;
  • sprawdzić elektronikę samochodu – nawet kilkuletnie samochody mogą mieć problem m.in. ze sterowaniem szybami, nawigacją, systemem wspomagania jazdy, a nawet elektrycznym hamulcem pomocniczym.

Zwrócenie uwagi na powyższe elementy pozwoli nam uniknąć zastanawiania się, skąd wziąć pieniądze na naprawę samochodu. Co jeszcze sprawdzić przed zakupem auta? Przede wszystkim wygodę prowadzenia. Powinniśmy więc wykonać jazdę próbną. Nie każdy samochód będzie odpowiadał kierowcy, a najważniejsze to komfortowo czuć się za kierownicą. Wpływa to nie tylko na przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróży.

Kiedy lepiej zrezygnować z zakupu auta?

Kupno używanego samochodu jest dość ryzykowne. Dlatego jeśli coś nie wzbudza naszego zaufania, lepiej z takiego zakupu zrezygnować. Na zakup samochodu zazwyczaj potrzebujemy dodatkowej pożyczki. Warto więc wiedzieć, co powinno wzbudzić naszą czujność. Najważniejszym elementem jest brak numeru VIN, czyli numeru identyfikacyjnego auta. Składa się on z 17 liter oraz cyfr i pozwala na przejrzenie całej historii samochodu od momentu wyjazdu z salonu. Wskazuje nie tylko liczbę przejechanych kilometrów, ale może nam pozwolić ustalić czy dany samochód nie pochodzi np. z kradzieży.

Numer ten może być umieszczony w różnych miejscach na karoserii:

  • kilka centymetrów powyżej miejsca gdzie szyba styka się z deską rozdzielczą po stronie kierowcy,
  • w okolicach zatrzasku drzwi,
  • na prawym nadkolu,
  • w komorze silnika na prawym wzmocnieniu bocznym,
  • w bagażniku na podłodze z prawej strony,
  • w kabinie na podłodze w okolicy przedniego prawego fotela.

Przed kupnem auta warto sprawdzić, czy samochód posiada więcej niż jednego właściciela. Jeśli tak, powinniśmy nalegać na podpisy obu właścicieli na umowie kupna – sprzedaży. Uchroni nas to przed ewentualną utratą pieniędzy.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – jakie elementy powinna zawierać?

Zakup używanego samochodu musi zostać udokumentowany umową kupna. Obowiązek ten nakłada na stronach Kodeks Cywilny. Wzór dokumentu możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, jednak wystarczy również samodzielne jego spisanie. Zachowanie formy pisemnej jest konieczne ze względu na obowiązek rejestracji i ubezpieczenia samochodu. Umowa kupna sprzedaży auta powinna zawierać takie elementy jak:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • strony umowy – imię, nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego sprzedającego i kupującego,
  • dokładny opis auta – marka, rok produkcji, numer silnika, numer karty pojazdu, numer rejestracyjny, przebieg i kolor. Opis warto poprzeć zdjęciami samochodu,
  • cena samochodu – podaną w formie słownej i liczbowej,
  • oświadczenie sprzedawcy o przeniesieniu prawa własności auta na kupującego,
  • informacja dotycząca daty przekazania auta kupującemu,
  • oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny auta,
  • określenie która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy (podatek od czynności cywilnoprawnych),
  • warunki odstąpienia od umowy (nie jest to konieczne, jednak warto określić co będzie się działo w sytuacji budzącej spór).

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zostać sporządzona w min. dwóch identycznych kopiach. Jeśli właścicieli auta jest więcej, na umowie powinni podpisać się wszyscy właściciele. Wraz z dokumentem sprzedaży nowy nabywca powinien otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC i potwierdzenie zapłaty.

Odstąpienie od umowy kupna auta

Zasady odstąpienia od umowy kupna sprzedaży aut powinny być zawarte właśnie w tym dokumencie. Pamiętajmy, że umowy są spisywane z myślą o sytuacjach spornych – z tego powodu powinny one być jak najbardziej szczegółowe. Zarówno kupujący, jak i sprzedawca mają prawo do wycofania się z umowy, jeśli któryś z jej punktów nie zostanie spełniony.

Sprzedawca ma prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży samochodu w sytuacji, gdy kupujący nie zapłaci za auto w terminie określonym umową. Z tego właśnie powodu potrzebujemy dowodu płatności. Najlepiej, jeśli za samochód zapłaciliśmy odpowiednio opisanym przelewem bankowym.

Jeśli stan samochodu nie jest zgodny z umową, a dokument ten nie określa zasad, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady, których sprzedawca nie ujawnił w momencie sprzedaży. Warunkiem jest zawiadomienie sprzedającego o odnalezionej wadzie w ciągu 30 dni od jej wykrycia. Jednak taka możliwość może przepaść po miesiącu, po upływie czasu, w którym kierowca powinien wykryć usterkę przy zachowaniu odpowiedniej staranności. Odpowiedzialność sprzedawcy w tej sytuacji wynosi 2 lata, chyba że umowa kupna auta stanowi inaczej.

Kupując 10-letni pojazd nie powinniśmy jednak spodziewać się stanu idealnego. Dlatego też szukając dodatkowego źródła finansowania samochodu powinniśmy zwiększyć budżet o kwotę przeznaczoną na niezbędne naprawy. Nie znaczy to jednak, że sprzedawcy mogą nam oddać auto w stanie nie nadającym się do podróżowania.