Co wpływa na zużycie paliwa?

Benzyna i gaz to najczęściej wybierane paliwo napędzające samochód osobowy. Ceny paliw niezależnie od wahań są dosyć wysokie. Może to być duże obciążenie finansowe, jeśli nie korzysta się z auta umiejętnie.

Jeżeli konsument chce zmniejszyć koszty związane z codziennym utrzymaniem samochodu, powinien zwrócić uwagę na swoje nawyki. Być może wystarczy tylko dyscyplina. Ekonomiczne korzystanie z samochodu wpłynie nie tylko na opłaty, ale także bezpieczeństwo jazdy. Zmniejszy się także ryzyko napraw.

Szybsze spalanie paliwa może znacząco podnieść koszty podróży. Co ma wpływ na wyższe zużycie paliwa? Między innymi:

  • prędkość samochodu – w dłuższych trasach najlepiej zachować między 85 a 110 km/h. Pozwoli to nie tylko ograniczyć spalanie paliwa, ale także ograniczy ryzyko otrzymania mandatu przez kierowcę,
  • urządzenia elektryczne – nowoczesne samochody są wyposażone zazwyczaj w wiele udogodnień – podgrzewane siedzenia czy klimatyzacja zużywają więcej energii. Nadmierne korzystanie z tych sprzętów też podwyższa tempo spalania samochodu,
  • uruchomiony silnik w czasie postoju – jeśli postój trwa dłużej niż 10 czy 20 sekund, to wyłączenie silnika może przynieść oszczędności,
  • zbyt krótkie trasy – samochód potrzebuje paliwa, aby ogrzać zimny silnik. Trasy nie przekraczające 4-5 km mogą się okazać bardziej kosztowne – tak krótkie trasy w mieście lepiej jest pokonywać rowerem lub komunikacją miejską,
  • zbyt duże obciążenie samochodu – nie powinno się przewozić niepotrzebnych przedmiotów. Pusty bagażnik na dachu, otwarte okna czy zbyt duża liczba osób w samochodzie może przyspieszyć spalanie paliwa nawet o 10 proc,
  • stan opon – dobrej jakości opony zwiększają nie tylko bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zły stan opon może spowodować, że samochód w czasie jazdy zużyje więcej energii.

Nadmierne zużycie paliwa. Inne przyczyny

Jeśli nadmierne spalanie paliwa nie jest spowodowane nieodpowiednim korzystaniem z samochodu, możliwe że doszło do usterki w samochodzie. Z tym warto przejechać się do mechanika. Bez względu na usterkę, naprawa samochodu lub wymiana części może okazać się niezbędna.

Jedną z przyczyn może być czujnik pomiarowy temperatury cieczy. Odpowiada on za chłodzenie silnika w czasie jazdy. Jeśli wskazuje na niższą temperaturę jednostki napędowej w czasie jazdy, system sterujący może dostarczać zwiększone ilości paliwa, aby silnik ogrzać.

Możliwe też, że uszkodzone zostały wtryskiwacze. Części te są odpowiedzialne za ciśnienie paliwa, które mogą dozować zbyt duże ilości benzyny do silnika. Tutaj może nawet dojść do nieszczelności. Warto sprawdzić spodnią część silnika – mechanik szybko zauważy czy widoczne są ślady oleju.

Zawsze też należy zwracać uwagę na jakość paliwa tankowanego do samochodu. Im lepsza mieszanka, tym mniej będzie jej potrzeba do uruchomienia samochodu. Należy chronić auto przed wpływem źle dobranych składników paliwa. Nawet posiadając fundusz wydatków nieregularnych, boleśnie odczujemy w kieszeni konieczność naprawy auta.

Benzyna czy gaz? Jakie są rodzaje paliw samochodowych

Stacje benzynowe z reguły oferują trzy różne rodzaje paliw: benzynę, olej napędowy i jeden w stanie gazowym (zazwyczaj LPG). Wszystkie paliwa dopuszczone do sprzedaży muszą spełnić określone wymagania. Przede wszystkim muszą zapewnić właściwe spalanie, ale to nie jedyny warunek. Należy do nich także:

  • bezpieczeństwo przechowywania, transportu i dystrybucji paliwa,
  • oddziaływanie paliwa i produktów spalania na środowisko,
  • oddziaływanie paliwa na części silnika,
  • wpływ paliwa na układ paliwowy samochodu.

Jakość mieszaniny palnej wpływa na proces zużywania się samochodu. Kierowcy tankujący paliwo na stacjach benzynowych powinni zwracać uwagę na to, co leją do baku.

Paliwa silnikowe dzieli się na dwie grupy ze względu na rodzaj silnika zamontowanego w samochodzie. Można wyróżnić paliwa płynne i gazowe. Obie wpływają na działanie samochodu w inny sposób.

Do paliw zalicza się:

  • benzyna,
  • olej napędowy,
  • biopaliwo.
  • LPG,
  • propan,
  • butan,
  • wodór,
  • prąd.

Paliwa ciekłe są bardziej wydajne od gazowych. Mniejsza gęstość energetyczna gazu nie zmienia jednak faktu, iż paliwo gazowe to tańsza alternatywa. Dlatego warto rozważyć instalację gazową – najwyżej będzie potrzebna pożyczka. Cena gazu nie przekracza 3 złotych w czasie, gdy benzyna kosztuje prawie 5 zł.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do niedawna było korzystanie z silnika Diesla. Cena paliwa dla tego rodzaju silnika obecnie wynosi już ponad 5 złotych i jest niewiele niższa od benzyny. Z drugiej strony jednak,silnik Diesla spala mniej paliwa, więc ciągle jest to bardziej korzystna opcja.

Samochody elektryczne w Polsce nie cieszą się popularnością ze względu na cenę. Warto jednak zwrócić uwagę na pojazdy hybrydowe. Z jednej strony zachowane zostaje odzyskiwanie część energii elektrycznej. Z drugiej – dalsze podróże (a także jazda samochodem zimą) nie są utrudnione przez niewielką ilość stacji elektrycznych w kraju.